Turkcell Simkart Şifremi Unuttum

Yazar | 2013

turkcell-sifre__Turkcell Simkart Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım ?

Telefonuza ,kart güvenliği için simkart kilidi koymuşsanız ,telefonuzu her açıp kapatışınızda simkart şifenizide mutlaka girmelisiniz.Eğer aksilik olrda her hangi bir nedenden dolayı simkartınızın şifresini 3 kere yalnış yazarsanız ,kartınız kilitlenecektir.Artık kartınızı açmanın tek yolu hat satın alırkensimkartınızla birlikte verilen PİN ve PUK codlarını girmektir.
PIN 1 Kodu Nedir?
PIN 1 Kodu, kartınızın ve telefonununuzun, bilginiz dışında başkalarınca kullanılmasına engel olmak için verilmiş 4 haneli özel bir şifredir. PIN 1 kodu üç defadan fazla yanlış girildiği takdirde kartınız geçici olarak bloke olacaktır.

PIN 1 kodunuz bloke olursa PUK 1 şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda yeni PIN 1 kodunu **05*PUK 1 KODU*YENİ PİN*YENİ PİN# tuşlayarak da belirleyebilirsiniz.

PUK 1, bloke olan SIM kartınızın yeniden kullanılabilir hale gelmesini ve blokenin kaldırılmasını sağlayan özel bir şifredir. 8 haneden oluşmaktadır. Bu şifre değiştirilememektedir. PUK 1 kodunu 10 defadan fazla yanlış girdiğiniz zaman, SIM Kart’ınız kalıcı bloke olur ve cihazınızın ekranında ‘Kart Bloke’ uyarısı çıkar. (Bu mesaj, cihazın tipine göre değişiklik gösterir). Bu durumda SIM kart değişikliği yapmanız gerekir.

PIN 2 kodu, telefonunuzun menülerindeki bazı güvenlik ve hafıza seçeneklerini aktif hale getirmek ya da bunu iptal etmek için kullanılan 4 haneli özel bir şifredir. PIN 2 kodu, üç defadan fazla yanlış girildiği takdirde kart geçici olarak bloke olur. PUK 2 kodunu kullanarak blokeyi kaldırabilirsiniz.

PUK 2, bloke olan PIN 2 kodunun yeniden kullanılır hale gelmesini sağlayan 8 haneli özel bir şifredir. Bu şifre değiştirilememektedir. PUK 2 kodu kalıcı bloke olduğu takdirde SIM kartınızın ilgili bölümü kullanılamaz, ancak SIM kartın diğer özellikleri aktif olarak devam eder. Bu durumda isterseniz SIM kart değişikliği yapabilirsiniz.

One thought on “Turkcell Simkart Şifremi Unuttum

  1. Mustafa Cengiz Baysu

    simkart şifremi unuttum. telefonumu açamıyorum

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir