Telefon Şifremi Unuttum

Yazar | 2013

Ceb telefonlarımıza genelde güvenlik olsun bizden başka kimse giremesin,çalınınca bilgilerim başkaları tarafından ele geçmesin gibi bir çok nedenlerden dolayı şifre koyarız..Problem telefonunuza şifre koymmak değil ,koyduğunuz şifreyi unutmak .Bu nedenle telefonunuza giriş şifresi koyarken mutlaka unutmayaçağınız akılda kalıçı kolay şifreler koymalısınız..

Peki telefona koyduğunuz şifrenizi unuttunuz ne yapacaksınız?
-Telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirmeyi deneyin.Telefonuzu IMEI numarasına ulaşarak sıfırlamaya deneyebilirsiniz.Eğer başaramıyorsanız telefonu aldığınız bayiye ulaşıp teknik bilgi alabilirsiniz.

iphone telefon şifremi unuttum ne yapmalıyım?

Çeşitili nedenlerden bazen kullanıcılar kendi koyduğu parolayı unutabiliyor ve de arka arkaya çok fazla sayıda yanlış parola girdiklerinde, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorlar. Apple, deneme yanılma yöntemi ile parolanın tespitine engel olmak için de, çok sayıda hatalı giriş sonrası deneme süresini arttıyor. Bu yüzden belli bir sayıdan sonra deneme yanılma yöntemi ile parolayı bulmak imkansız hale geliyor.

Apple’ın destek sitesinde yer alan bu dokümana göre de parolası unutulmuş bir iPhone veya iPad’in iTunes ile Restore (Geri Yükle) edilmesinden başka bir çare bulunmuyor. Tabii bu noktada kullanıcıları en çok endişelendiren, cihazın içindeki bilgiler oluyor. Çünkü geri yükleme sonrası, eğer cihaz daha önce bu şekile yedeklenmişse, parolanın tekrar geri gelme olasılığı bulunuyor.

Fakat Apple bu konuda da bir güzellik yapmış. Eğer cihaz en son eşzamanlandığı (sync) edildiği iTunes ile Restore (Geri Yükle) edilirse, yedekten dönüş sonrası parolayı kaldırıyor. Bu sayede kullanıcılar hiç parola konmamış gibi cihazlarını kullanabiliyor.

Fakat başka bir iTunes ile cihaz restore edilirse, bu kişinin bilgilerinize ulaşmaya çalışan kötü niyetli biri (örneğin hırsız) olabileceği düşüncesiyle, cihaz ancak sıfır bir kurulum (Setup as a new iPhone) ile başlatılırsa paroladan kurtulunabiliyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yüzden herhangi bir nedenle cihazımızın parolasını unutursak, ilk olarak cihazımızı her zaman kullandığımız iTunes’a bağlıyoruz ve Restore (Geri Yükle) işlemine başlamadan önce her zaman paylaştığımız gibi önce bir Yedek (Backup) alma işlemini, ardından da Satınalınanları Aktar (Transfer Purchases) işlemini yapıyoruz.

Yedekleme işlemimiz bittikten sonra da artık cihazımı Restore (Geri Yükle) işlemine geçebiliriz. (Bu işlem, cihazımızın yazılımını sıfırlar, yani kutusundan yeni çıkmış gibi henüz birşey yüklenmemiş veya ayar yapılmamış hale getirir. Özetle bilgisayar dünyasından bildiğimiz terimle “formatlar”.)

Cihazımız yine USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyken iTunes’taki “Geri Yükle” (Restore) seçeneğine tıklayarak güncel yazılım yüklemesini başlatıyoruz.

Not: Eğer cihazımızın yazılımı güncel değilse, iTunes önce Apple Sunucularına bağlanıp en güncel yazılımı indirmek isteyebilir. Bu durumda manuel restore işlemi yapmak isterseniz, “iTunes ile Manuel Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızda anlattığımız mantıkla yani “Shift” tuşuna basarak manuel Geri Yükle’me işlemi yapabilirsiniz.

Geri Yükle’me işlemi tamamlandıktan sonra karşımıza “Yeni bir iPhone olarak ayarla” ve “Şu yedeklemeyi geri yükle” seçenekleri çıkıyor. Yazının başında da belirttiğim gibi Apple’ın bu konudaki destek dokümanına göre, eğer daha önce cihazımızı en son senkronize ettiğimizi iTunes’u kullanıyorsak en son yedeklememizi seçebiliyoruz. Yoksa “Yeni bir iPhone olarak ayarla” seçeneğini kullanarak cihazımızdaki bilgileri kaybetmiş ama paroladan kurtulmuş bir şekilde cihazımızı açabiliyoruz.

Fakat ben bu yazıyı hazırlarken, parola ile kilitli durumda ve sözde şifresini bilmediğim :) cihazımı her zaman yedeklediğim iTunes ile restore ettim ve en son aldığım yedekten geri döndüm. Gerçekten de Apple’ın söylediği gibi hem cihazım parolasız bir şekilde açıldı hem de en son yedekten geri dönebildiğim için cihazımdaki bilgileri kaybetmemiş oldum.

Bu konuda ara ara olsa da çok soru geldiği için paylaşayım istedim. Umarım faydası olur.

Kaynaklar:

http://support.apple.com/kb/HT1212

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir